Aistisport.com -verkkosivut on nyt avattu

Aistisport.com -verkkosivut on nyt julkaistu. Projekti oli nopea, mutta mielekkään työläs. Verkkosivujen luonti oli Tihumäen projektisuoritus Helsingin yliopiston mediakasvatuksen perusopintoihin.

Itse saan palkkiona Helsingin yliopiston mediakasvatuksen perusopinnoissa opintopisteet projekti-opinnoista. Saumaton yhteistyö seuramme aktiivijäsenen ja graafisen silmän sekä tietoteknisen käden, hyvän ystäväni Samuli Harjusen kanssa antoi mahdollisuuden onnistumiseen. Lopullinen oikeus ja toive tarpeellisille verkkosivuille tuli tietenkin Aistin hallitukselta.

Teksti: Markus Tihumäki
Kuva: Samuli Harjunen

Tilannekuva jossa etualalla Markuksen kädet JAWS-käyttöisellä läppärillä ja Samulin koneella kaksi ruutua käynnissä. Jokainen näyttö työstää aistisport.com -verkkosivuja.

Verkkosivut tarpeeseen lisäämään mahdollisuuksia

Elokuussa 2017 perustettu urheiluseura ja yhteisö Aisti Sport ry on kasvanut vahvasti parissa vuodessa erityisesti urheilulaji maalipallon, mutta myös sen ympärillä tapahtuvan tapahtumatoiminnan ja Aisti Play – lasten liikuntakerhon mukana kiinnostavammaksi yhdistykseksi. Verkkosivut ovat olleet Aisti Sport ry:n suunnitelmissa seuran perustamisesta lähtien, mutta laaja projekti on odottanut sopivaa hetkeä. Sopiva hetki koitti, kun omat yliopisto-opintoni tarjosivat mahdollisuuden win to win -tilanteeseen: Seuralle tarpeen mukaiset verkkosivut ja itselleni opintopisteet. Verkkosivujen ansiosta Aisti Sport pystyy keskittämään kaiken tiedon toiminnasta ja sen tarkoituksesta, harrastus- ja osallistumismahdollisuuksista, markkinoinnista ja tiedottamisesta yhteen paikkaan. Verkkosivut palvelevat kaikkia.

Suunnittelusta suoritukseen, maalista seuraavaan

Verkkosivuprojekti on luonnollisesti sisältänyt paljon suunnittelua ja ajatuksia, jotka ajan mittaan muokkaantuivat tekstiksi tiedostoihin ja sieltä aina verkkoon. Isona apuna on projektin suorittamisessa ollut alusta alkaen yhdistyksen ammattimainen ja suunnitelmallin kirjaus, joka on jo tuottanut valmiiksi paljon tietotekstiä toiminnasta, säännöistä ja esimerkiksi yhteistyökumppanuuksien molemminpuolisista toiveista ja mahdollisuuksista. Seuran some-kanavat ovat alusta asti luoneet mainoksia tapahtumista ja yhdistyksen toiminnasta, joten kaikkea materiaalia ei ole tarvinnut kirjoittaa verkkosivuille nollasta. Kiitos kuuluu tavoitteelliselle puheenjohtaja Miika Honkaselle sekä todella motivoituneelle ja osaavalle muulle hallitukselle. Itse osaamiseni puolesta olen mielelläni luonut julkaisuja some-kanaviin. Jani Tuuri graafisella silmällään logoa ja sen ympärillä seuralle värit yhdessä hallituksen tuttavapiirin kanssa. Jenni Tuuri vastaa taas täysin hallituksen ulkopuolisen kaimansa Kähärän kanssa Aisti Play -lasten liikunnasta ja Ville Montonen taas monista tapahtumien käytännön asioista. Seuran arvokkaampaakin arvokkaampaa kirjanpitäjää, Irma Piirosta ei pysty unohtamaan. Lisäksi positiivinen ja kannustava seurayhteisö ja jäsenistö saavat tekemään työn hymyillen. Hyvä pohja ja innokas yhteisö teki toteutuksen helpommaksi.

Tämä on pieni kiitos pohjalle, jonka päälle oli helppo rakentaa ja suorittaa valmiimpaa. Otan mielelläni opintopisteet vastaan. Tästä on hyvä jatkaa!

Aisti Sport – Iloa, fiilistä ja mahdollisuuksia

Aistisport.com -verkkosivut on nyt avattu

Aistisport.com -verkkosivut on nyt julkaistu. Projekti oli nopea, mutta mielekkään työläs. Verkkosivujen luonti oli Tihumäen projektisuoritus Helsingin yliopiston mediakasvatuksen perusopintoihin.

Aisti Sportille on nyt avattu omat verkkosivut ja itse saan palkkiona Helsingin yliopiston mediakasvatuksen perusopinnoissa opintopisteet projekti-opinnoista. Saumaton yhteistyö seuramme aktiivijäsenen ja graafisen silmän sekä tietoteknisen käden, hyvän ystäväni Samuli Harjusen kanssa antoi mahdollisuuden onnistumiseen. Lopullinen oikeus ja toive tarpeellisille verkkosivuille tuli tietenkin Aistin hallitukselta.

Teksti: Markus Tihumäki
Kuva: Samuli Harjunen

Tilannekuva jossa etualalla Markuksen kädet JAWS-käyttöisellä läppärillä ja Samulin koneella kaksi ruutua käynnissä. Jokainen näyttö työstää aistisport.com -verkkosivuja.

Verkkosivut tarpeeseen lisäämään mahdollisuuksia

Elokuussa 2017 perustettu urheiluseura ja yhteisö Aisti Sport ry on kasvanut vahvasti parissa vuodessa erityisesti urheilulaji maalipallon, mutta myös sen ympärillä tapahtuvan tapahtumatoiminnan ja Aisti Play – lasten liikuntakerhon mukana kiinnostavammaksi yhdistykseksi. Verkkosivut ovat olleet Aisti Sport ry:n suunnitelmissa seuran perustamisesta lähtien, mutta laaja projekti on odottanut sopivaa hetkeä. Sopiva hetki koitti, kun omat yliopisto-opintoni tarjosivat mahdollisuuden win to win -tilanteeseen: Seuralle tarpeen mukaiset verkkosivut ja itselleni opintopisteet. Verkkosivujen ansiosta Aisti Sport pystyy keskittämään kaiken tiedon toiminnasta ja sen tarkoituksesta, harrastus- ja osallistumismahdollisuuksista, markkinoinnista ja tiedottamisesta yhteen paikkaan. Verkkosivut palvelevat kaikkia.

Suunnittelusta suoritukseen, maalista seuraavaan

Verkkosivuprojekti on luonnollisesti sisältänyt paljon suunnittelua ja ajatuksia, jotka ajan mittaan muokkaantuivat tekstiksi tiedostoihin ja sieltä aina verkkoon. Isona apuna on projektin suorittamisessa ollut alusta alkaen yhdistyksen ammattimainen ja suunnitelmallin kirjaus, joka on jo tuottanut valmiiksi paljon tietotekstiä toiminnasta, säännöistä ja esimerkiksi yhteistyökumppanuuksien molemminpuolisista toiveista ja mahdollisuuksista. Seuran some-kanavat ovat alusta asti luoneet mainoksia tapahtumista ja yhdistyksen toiminnasta, joten kaikkea materiaalia ei ole tarvinnut kirjoittaa verkkosivuille nollasta. Kiitos kuuluu tavoitteelliselle puheenjohtaja Miika Honkaselle sekä todella motivoituneelle ja osaavalle muulle hallitukselle. Itse osaamiseni puolesta olen mielelläni luonut julkaisuja some-kanaviin. Jani Tuuri graafisella silmällään logoa ja sen ympärillä seuralle värit yhdessä hallituksen tuttavapiirin kanssa. Jenni Tuuri vastaa taas täysin hallituksen ulkopuolisen kaimansa Kähärän kanssa Aisti Play -lasten liikunnasta ja Ville Montonen taas monista tapahtumien käytännön asioista. Seuran arvokkaampaakin arvokkaampaa kirjanpitäjää, Irma Piirosta ei pysty unohtamaan. Lisäksi positiivinen ja kannustava seurayhteisö ja jäsenistö saavat tekemään työn hymyillen. Hyvä pohja ja innokas yhteisö teki toteutuksen helpommaksi.

Tämä on pieni kiitos pohjalle, jonka päälle oli helppo rakentaa ja suorittaa valmiimpaa. Otan mielelläni opintopisteet vastaan. Tästä on hyvä jatkaa!

Aisti Sport – Iloa, fiilistä ja mahdollisuuksia